Slnečné okuliare – podľa čoho si vyberať a ktoré sú najlepšie práve pre vás?
Vo všeobecnosti platí, že by ste si mali slnečné okuliare kupovať v lete, keď svieti priame slnečné žiarenie. Tu skutočne otestujete okuliare a ich ochrannú funkciu. V niektorých kamenných predajniach vám, dokonca, dajú možnosť vyjsť v okuliaroch na ulicu, a tak ich otestovať.
Slnečné okuliare a ich kúpa je pre niektorých ľudí boj na dlhé trate. Každý z nás sa už ocitol v obchode pred zrkadlom s pocitom, že nám tie okuliare jednoducho nesedia. V skutočnosti je to však častokrát len pocit a my sme na seba príliš tvrdý.
Okuliare podľa typu tváre
Vybrať si slnečné okuliare podľa typu tváre nie je vôbec jednoduchá úloha. Každá tvár má svoje silné stránky, ktoré môžete pomocou tohto doplnku ešte viac zvýrazniť. Naopak, v prípade, že si vyberiete nevhodné okuliare, zaniknú dominantné črty alebo zvýraznite niečo, čo by ste nechceli.
Tvár v tvare srdca
Srdcová tvár má častokrát vysoké lícne kosti. Od širokého čela sa zužuje až ku špicatej brade. Vo všeobecnosti platí, že ľudia so srdcovou tvárou by si mali kupovať okuliare so zvýraznenou spodnou časťou. Tá vyváži nepomer medzi širokým čelom a úzkou bradou a odpúta od toho pozornosť.
Okrúhla tvár
Okrúhla tvár je, takpovediac, neutrálna. Líca sú plné a brada môže byť okrúhla, no nie je príliš výrazná. Pomer medzi dĺžkou a šírkou tváre je takmer zhodný. Okrúhla tvár si však vyžaduje výrazné rámy. Odporúčame zvoliť hranatý typ okuliarov, čím výborne skorigujete plné líca a oblé kontúry.
Oválna tvár
Zásadný rozdiel medzi okrúhlou a oválnou tvárou je najmä tvar brady. Okrúhla tvár má zaoblenú bradu, zatiaľ čo oválna tvár má najčastejšie špicatú bradu. Ľudia s týmto typom tváre majú vysoké a výrazné lícne kosti. Výhodou však je, že oválnej tvári sa hodia všetky typy okuliarov. S výberom by ste to však nemali preháňať a kupovať si príliš extravagantné okuliare.
Hranatá tvár
Dominantnou časťou hranatej tváre je práve čeľusť. Tá je výrazná a ostro rezaná. Ostré sú tiež črty tváre a typickým znakom hranatej tváre je široké čelo. Ľudia s týmto typom by mali siahnuť po okuliaroch s užším rámom a miernym zaoblením. Práve to perfektne doplní črty vašej tváre. Jednoznačne sa však vyhnite hranatým rámom, ktoré tomuto typu neprospejú.
Pre dámy aj pre pánov
Všetky vyššie spomenuté pravidlá platia tak ako pre dámy, aj pre pánov. Pri kúpe si však všímajte najmä rozdelenie okuliarov podľa pohlavia. V dnešnej dobe sú niektoré okuliare aj unisex, čo znamená, že sú neutrálne a sadnú každému bez rozdielu pohlavia.
Riaďte sa srdcom
Samozrejme, nemusíte sa fixne držať odporúčaných pravidiel. Sú to len všeobecne platné pravidlá, podľa ktorých sa riadi množstvo ľudí pri kúpe okuliarov. Môže sa však stať, že vám nesadnú a budú sa vám páčiť iné. V tomto prípade ide o zhodu náhod a vy máte šťastie, že ste našli tie pravé, ktoré, samozrejme, neváhajte kúpiť.
UV filter
Odporúčame vám zvoliť UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov. V prípade, že vlastníte takéto slnečné okuliare, znamená to, že vaše oči sú chránené na 100 %. Údaj UV filtra by mal byť na každých okuliaroch jasne uvedený. V každom prípade sa však môžete poradiť v predajni, kde vám slnečné okuliare aj namerajú.
Farba skla
Výber správnej farby skla nie je jednoduché. Vždy to však treba podriadiť tomu, v akom prostredí chcete okuliare používať a na aké aktivity. Tmavé farby pomáhajú redukovať svetlo, žltá farba je vhodná na lyžovanie a ružová sa používa na detailné vnímanie.
Slnečné okuliare v zime
Nosenie slnečných okuliarov je dôležité tak ako v lete, tak aj v zime. Práve v zimnom období chránia slnečné okuliare zrak pred odleskami od snehu, priamym slnečným a UV žiarením. Sneh odráža až 80 % UV lúčov zo slnka. To môže spôsobiť tzv. snehovú slepotu, kedy dochádza k popáleniu rohovky. Vždy sa uistite či okuliare zakrývajú a chránia spodnú časť vašich očí.
Dior okuliare ako ideálny doplnok
Značka okuliarov značí vo väčšine prípadov o jej kvalite. Dior slnečné okuliare sú ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí túžia po kvalitných, dizajnových a v mnohých prípadoch aj dioptrických slnečných okuliaroch.
Cena Dior slnečných okuliarov je skutočne bezkonkurenčná. Okrem iného, sú vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré dolaďujú dizajn celého doplnku. Vo väčšine prípadov sa Dior okuliare rozdeľujú na dámske a pánske.
Slnečné okuliare Dior sú kombináciou elegancie, technickej zručnosti a sofistikovanosti. Na ich výrobu sú použité jedinečné farebné kombinácie a tóny, ktoré sú častokrát doplnené originálnymi prvkami a ozdobami.
Dioptrické vs. nedioptrické okuliare
V dnešnej dobe nájdete širokú ponuku slnečných okuliarov. Čo však v prípade, že ich potrebujete dioptrické? Najjednoduchším krokom je použiť kontaktné šošovky, a tak je váš výber stále neobmedzený. V prípade, že šošovky neznesiete, máte možnosť vybrať si z bežných okuliarových rámov.
Vyberte si taký, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Do rámu vsadíte dioptrické okuliarové šošovky. Taktiež môžete využiť ponuku slnečných dizajnových okuliarov, kde je jasne vyznačené, ktoré sú vhodné pre vsadenie dioptrických šošoviek.
Typy materiálov
Čo sa týka materiálov, šošovky si môžete vybrať buď minerálne – vyrobené zo skla, alebo organické, ktoré sú vyrobené z plastu. Sklenené šošovky sú ťažšie ale zároveň odolnejšie voči ich rozbitiu. Plastické šošovky sú o čosi ľahšie ale väčšinou nezachytávajú infračervené žiarenie a skôr sa poškriabu.
Ako majú slnečné okuliare vyzerať?
Vo všeobecnosti platí, že slnečné okuliare musia na tvári dobre sedieť. To znamená, že nemôžu na žiadnom mieste tlačiť ani byť príliš voľné. Riasy by sa nemali dotýkať šošoviek a pri pozeraní cez okuliare nesmie dochádzať k deformácií objektov.
Čím je šošovka väčšia, tým lepšiu ochranu umožňuje. Šošovky, ktoré siahajú až k lícnym kostiam chránia súčasne aj krehké tkanivo okolo očí. Pri výbere slnečných okuliarov je dôležité myslieť na to, v akom prostredí ich budete používať. Tomu treba podriadiť aj stupeň ochrany a sfarbenia.
Prečo nosiť slnečné okuliare?
Slnečné okuliare slúžia najmä na ochranu zraku pred nebezpečným UV žiarením. Ak oči zasiahne príliš veľa nefiltrovaného slnečného žiarenia, najmä v mladom veku, neskôr môžu vzniknúť závažné choroby. Môže to viesť, dokonca, až k rakovine alebo slepote.